Inloggen

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

What is Joomla?

Joomla is an award-winning content management system (CMS), which enables you to build Web sites and powerful online applications. Many aspects, including its ease-of-use and extensibility, have made Joomla the most popular Web site software available. Best of all, Joomla is an open source solution that is freely available to everyone.

With millions of websites running on Joomla, the software is used by individuals, small & medium-sized businesses, and large organizations worldwide to easily create & build a variety of websites & web-enabled applications.

What Joomla! can do?

Joomla is used all over the world to power Web sites of all shapes and sizes. For example:

  • Corporate Web sites or portals
  • Corporate intranets and extranets
  • Online magazines, newspapers, and publications
  • E-commerce and online reservations
  • Government applications
  • Small business Web sites
  • Non-profit and organizational Web sites
  • Community-based portals
  • School and church Web sites
  • Personal or family homepages

Site and Administrator

Your site actually has two separate sites. The site (also called the front end) is what visitors to your site will see. The administrator (also called the back end) is only used by people managing your site. You can access the administrator by clicking the "Site Administrator" link on the "This Site" menu or by adding /administrator to the end of you domain name.

Log in to the administrator using the username and password created during the installation of Joomla.

Learn More

There is much more to learn about how to use Joomla! to create the web site you envision. You can learn much more at the Joomla! documentation site and on the Joomla! forums.

Visit Joomla!

Help & Guides

A rich resource of Video and Written tutorials are available at Gantry-Framework.org.

A rich resource of Video and Written tutorials are available.

Read More

Welkom op de Website van Muziek Collectief Engelen

Bij Muziek Collectief Engelen, afgekort MCE, komen muzikanten uit Den Bosch en omstreken samen om mooie muziek te maken. Onze vereniging organiseert uitgebreide themaconcerten met professioneel licht en geluid, samen met bands of talentvolle zangers en zangeressen. Met de steeds wisselende thema’s en muziekkeuzes uit verschillende stijlen houden we ons repertoire verrassend en fris, maar ook herkenbaar en vertrouwd. Onze leden uit alle verschillende leeftijdsgroepen vinden zo hun thuisbasis bij MCE. 

Op deze website vind je alles over onze vereniging, maak je kennis met onze leden en kun je video’s bekijken van onze eerdere themaconcerten. Ben je geïnspireerd en wil jij ook aan de slag met muziek maken? Aarzel dan niet en neem contact met ons op om een keer mee te spelen of een kijkje te nemen! We kijken ernaar uit om kennis te maken met jou en samen muziek te maken.

Social media